Yaşar Kemal Sempozyumu

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı, 2-3 Aralık 2022 tarihlerinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) gerçekleştirilen "Yaşar Kemal ile Bin Bir Çiçekli Bahçede" başlıklı sempozyumu, doğa ve insanlık temaları üzerinden ünlü yazar Yaşar Kemal'in anlatı dünyasını derinlemesine tartışmak amacıyla düzenledi. Yaşar Kemal'in edebiyatı, dostları, akademisyenler, gazeteciler, sanatçılar ve yazarların konuşmacı olarak katıldığı bir sempozyumda tematik oturumlar aracılığıyla değerlendirildi.

İki günlük sempozyumun açılış konuşmasında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yaşar Kemal'in Anadolu medeniyetinin zirvelerinden gelen bir nehir gibi, bu coğrafyanın kültürel birikimini omuzlarında taşıdığını ifade etti. Soyer, onun Anadolu'nun sesi olduğunu ve ustalıkla kendimiz, doğamız, geçmişimiz ve geleceğimiz arasındaki uyumu anlattığını vurguladı. Eserlerindeki çeşitlilik, çokluk ve çoksesliliğin eşsiz görüşleriyle bu topraklara yeni bir soluk getirdiğini belirtti. Sempozyumun diğer konuşmacısı, Yaşar Kemal'in eşi ve Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli, etkinliği, doğa ile uyum konusunda yeni bakış açılarına ihtiyacımızı hatırlatan bir çağrı ve Yaşar Kemal'in doğa ile ilgili görüşlerini paylaşma fırsatı olarak tanımladı.

Sempozyumun açılış oturumunda, ünlü aktris ve yönetmen Türkan Şoray, değerli şair ve yazar Ataol Behramoğlu, başarılı besteci Michael Ellison ve saygın yayıncı Lucien Leitess bir araya geldi. Etkinliğin bir parçası olarak, yazarın fotoğraflarından oluşan bir sergi ilk kez ziyaretçilere sunuldu. Oturumlar, Kardeş Türküler'in eşsiz yorumlarıyla seslendirilen Anadolu şarkılarıyla sona erdi.

Birbirinden değerli bilim ve sanat insanları Yaşar Kemal’in anlatı dünyasındaki “doğa” ve “insan” öğelerine odaklandıkları “Yaşar Kemal ile Binbir Çiçekli Bahçede" kitabı sempozyumda sunulan bildirilerin bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Eser, Yaşar Kemal külliyatına yeni bir renk katmaktadır. 

Kitabın dijital haline buradan ulaşabilirsiniz.