Bremen ilişkileri karşılıklı çabalar ile canlanıyor

Bremen ilişkileri karşılıklı çabalar ile canlanıyor

Almanya'nın Bremen kentinde ikinci kez yapılan Bremen-İzmir Ekonomi Forumu İş İnsanları Buluşması için Almanya'ya giden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Hannover İzmir Ofisi'nin açılışının ardından beraberindeki heyetle üst düzey görüşmeler yaptı. Başkan Tunç Soyer, “Bremen ilişkileri karşılıklı çabalar ile canlanıyor ve gelişiyor” dedi.

Dünya Kenti İzmir Derneği (DİDER) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklığıyla Bremen ile İzmir’in kardeş kent olmalarının yıldönümü nedeniyle düzenlenen 2. Bremen-İzmir Ekonomi Forumu İş İnsanları Buluşması için Almanya’ya giden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve beraberindeki heyet, üst düzey temaslarda bulundu.

Bremen’de şehir diplomasisinin önemine değindi
Başkan Tunç Soyer ile beraberindeki heyet, Bremen Parlamento Başkanı Frank Imhoff ile görüşerek parlamentoda ziyaretçi defterini imzaladı. Başkan Soyer deftere “Görünen o ki geleceğin dünyası, şehirlerin dünyası olacak. Dünya nüfusunun yüzde 70’ten fazlası şehirlerde yaşıyor olacak. Bu sebeple şehirlerin önemi, şehirlerin işbirliği ve şehir diplomasisi artacak. Frank Imhoff ile benzer bir bakış açısına sahip olarak, şehirlerimiz arasındaki ilişkileri geliştirdikçe sadece vatandaşlarımıza değil, dünya barışına ve kardeşliğine de katkı sağlayacağımızı çok iyi biliyorum” diye yazdı.

Soyer: “Gücü büyütme olanağı bulacağız”
Başkan Soyer, Bremen-İzmir ilişkilerinin karşılıklı çabalar ile canlandığını ve geliştiğini söyleyerek “Atık yönetimi, toplu ulaşım, gıda, enerji ve benzeri konularda çalışmalar yapabiliriz. Örneğin fuarcılık alanında işbirliği yaptığımızda mevcut gücü büyütme olanağı bulacağımıza inanıyorum. İzmir’de Bremen Fuarı, Bremen’de de İzmir Fuarı yapabiliriz. Seferihisar Belediye Başkanıyken kardeş şehrimiz Hamm Belediyesi ile evde bakım konusunda bir proje hayata geçirmiştik. Bunu Belediyemiz Meslek Fabrikası aracılığıyla, İzmir ve Bremen’den üniversitelerin katılımıyla ortak bir müfredat hazırlayarak ve staj imkanıyla hayata geçirebiliriz” dedi.

Frank Imhoff ise “İzmir'e gelmeden önce İzmir'in güzelliği ve insanların ne kadar açık fikirli olduklarına dair methini duyuyordum. Geldikten ve sizinle tanıştıktan sonra bunun böyle olduğunu kendim gördüm. Artı değer yaratma konusunda her zaman fikir alışverişinde bulunalım.  2023 yılında gıda ve tarım alanında bir heyet ile İzmir’e bir inceleme ziyaretinde bulunmak isterim” dedi.

“Kentler, tüm krizlerin çözümünün merkezi”
Bremen Parlamentosu Avrupa ve Uluslararası İşler Komitesi Sözcüsü Susanne Grobien ve eş sözcü Antje Grotheer ile de bir araya gelen Başkan Soyer, “Kentler, yaşadığımız tüm krizlerin çözümünün merkezi. İzmir’e Bremenli sanayicileri, Bremen’e İzmirli sanayicileri davet edip işbirliği olanaklarını geliştirmek istiyoruz” dedi.

Messe Bremen ile görüşme
Heyet, Almanya'daki fuarcılık şirketi Messe Bremen’in yetkilileriyle de görüştü. Toplantıda İZFAŞ ve Messe Bremen’in fuarcılık konusunda işbirliği olanakları, 2023 yılındaki fuarlar için iş planlaması yapılması konuşuldu.

Bremen’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği karikatür sergisi açıldı
Almanya programı kapsamında Bremen Yetişkin Eğitim Merkezi'nde 2021'de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uluslararası Karikatür Yarışması’nın sergisi de düzenlendi. Yarışmada ödül alan ve sergilenmeye değer görülen eserlerin bulunduğu sergi kapsamında moderatörlüğünü Bremen Üniversitesi'nden Prof. Dr. Yasemin Karakaşoğlu’nun yaptığı bir panel de düzenlendi. Panelde İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı ve İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, ZGF-Kadınlar İçin Eşit Hakların Gerçekleştirilmesi Ofisi Sözcü Yardımcısı Katharina Kunze, Bremen Sanat Galerisi Küratörü Ingmar Lähnemann konuşmacı olarak yer aldı.

Kadın erkek eşitliği vurgusu
Panelin açılışında konuşan Başkan Tunç Soyer, “Demokrasi, insanlığın bulduğu en büyük inovasyon. Ama kadın erkek eşitliği olmadığı sürece bizim her şeyimiz yarım. Adaletimiz, umutlarımız yarım” dedi. İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer ise kadının mutlaka karar alma mekanizmalarında olması gerektiğini vurguladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak için pek çok çalışma yaptığını belirterek “İzmir’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uluslararası Karikatür Yarışması yapılmasının temelinde de bu var. Şimdi bu sergiyi Bremen’e de taşıdık. Toplumsal mesajların kitlelere en güzel ulaştırıldığı sanat dalıdır mizah” dedi.

Bremen Belediye Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte ise “Haziran'daki İzmir ziyaretimiz sonrasında sizi Bremen'de ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Demokrasinin kırılganlığına istinaden yerel düzeyde işbirlikleri çok önemli ve toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları olası işbirlikleri açısından çok güzel bir örnek. İzmir'in cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele konusunda yaptıklarını takdirle karşılıyorum ve bu sergi için kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

2. Bremen – İzmir Ekonomik Forumu İş İnsanları Çalıştayı başlıyor
Dünya Kenti İzmir Derneği (DİDER) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklığıyla Bremen ile İzmir’in kardeş kent olmalarının yıldönümü nedeniyle düzenlenen 2. Bremen-İzmir Ekonomi Forumu İş İnsanları Buluşması, bugün başlayacak. Açılışta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, DİDER Bremen Ofis Başkanı Ali Eriş, DİDER Almanya Ofisleri Sözcüsü Remzi Kaplan, Bremen Belediye Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte konuşma yapacak. Sektörel analizlerle devam edecek çalıştayda İzmirli markasının tanıtımı gerçekleştirilecek.

Heyette kimler var?
Almanya programında; Başkan Tunç Soyer ile Köy-Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer başta olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler, İzmir Vakfı Genel Müdürü Deniz Karaca, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, İZTARIM Genel Müdürü Murat Onkardeşler, İZENERJİ Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Türkoğlu, İZFAŞ Fuarlar Koordinatörü Batuhan Alpaydın, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ruhisu Can Al, DİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güler ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları yer alıyor.