Logomuz

İzmir Planlama Ajansı'nın (İZPA) logosu, ikiz idollerin Anadolu tasarımından esinlenmiştir.

Anadolu ikiz idollerinin arkasındaki ilham, güneydoğu Anadolu’da yer alan ve dünya üzerinde bilinen en eski insan yerleşimlerinden biri olan Göbeklitepe’de binlerce yıl boyunca biriken kültürel pratiklere dayanmaktadır. Bu idoller uyum ve ikiliğin müşterek varoluşunu hayatın en önemli unsuru olarak sunar. Bu varoluşu “çokluk içinde birlik” olarak tanımlamak da mümkündür. 

Anadolu insanı birlikte hareket etme felsefesini geliştirmiş ve bunu Anadolu medeniyetlerine ait birçok farklı sanat eserine yansıtmıştır.

Bir topluluktaki insanların çeşitliliği ve bireylerin birbirlerine karşılıklı bağımlılığı ilk bakışta iki paradoksal paradigma gibi görünebilir. Oysa Anadolu kültürüne göre bu paradoks yaşamın en temel özüdür. Sorumluluk duygusu ile birlikte yaşama ve iş birliği yapma konusundaki kararlılığı yansıtır.

İzmir Planlama Ajansı bu antropolojik bilgiden yola çıkar ve ikiz idoller logosu İZPA’nın vizyonunun ifade eder. Döngüsel kültürün en etkileyici tasarımlarından biri olan bu idoller, İZPA'nın doğayla, birbiriyle, geçmişle ve değişimle uyumu güçlendirmeyi amaçlayan Döngüsel Kültürlü Şehirler yaklaşımını yansıtır.