Demokrasi Başkenti

2022’de Avrupa Ödülü’nü almaya hak kazanan İzmir, yerel yönetimler demokrasisinin güçlendirilmesinde bir adım daha atarak Avrupa Demokrasi Başkenti Şehirler Ağı'na dahil oldu. İzmir, bu ağa Türkiye’den katılan ilk ve tek kent olma unvanını taşıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler ve Turizm Dairesi Başkanlığı ve İzmir Planlama Ajansı ortaklığıyla yürütülen başvuru sürecinin son aşamasının ardından Uluslararası Avrupa Demokrasi Başkenti Şehirler Ağı’na dahil olan İzmir, önümüzdeki yıllarda Avrupa Demokrasi Başkenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

İzmir, Avrupa Demokrasi Başkenti Şehirler Ağı’na İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Acil Çözüm Ekibi, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi gibi yerel demokrasiyi güçlendiren birçok projeyle katıldı. Başvuru aşamasını başarıyla tamamlayan İzmir, Uluslararası Avrupa Demokrasi Başkenti Şehirler Ağı'na dahil olarak, diğer demokrasi şehirleriyle deneyimlerini paylaşma ve demokratik uygulamaların geliştirilmesi için iş birliği yapacak bir platformda yerini aldı.

Avrupa Demokrasi Başkenti Şehirler Ağı 21 şehirden oluşuyor. Ağa üye olan Avrupa şehirleri arasında Barselona, Bologna, Brüksel, Cascais, Linz, Saraybosna, Bratislava, Gdańsk, Leipzig, Tiran ve Viyana da yer alıyor.

Avrupa Demokrasi Başkenti Şehirler Ağı'nın temel amacı, Avrupa çapında demokratik katılımı ve yönetişimi desteklemek ve geliştirmektir. Aynı zamanda toplumsal uyumu teşvik etmeyi ve yenilikçi demokratik yaklaşımları keşfetmeyi, yerel düzeyde demokratik uygulamaları güçlendirmeyi hedeflemektedir. İzmir'in bu ağa dahil olması, şehrin insanlarıyla, doğasıyla, geçmişiyle ve değişimle uyum sağlama isteğini göstermektedir.